Procedury wyborcze

Ordynacja wyborcza do Sejmu jest proporcjonalna, z progiem, a do Senatu większościowa. Do Sejmu głosuje się na listy wyborcze i na kandydata na tej liście w okręgach. Do Senatu głosowało się na określonych kandydatów w 49 województwach. Łącznie w okręgach wybiera
się 391 posłów. Pozostała liczba posłów (69) pochodzi z listy ogólnopolskiej. Partie polityczne i wyborcy tworzą komitety wyborcze, które upoważniają do prowadzenia procedur wyborczych. Partie polityczne maj ą ułatwione zadanie, ponieważ ich organy upoważnione są do reprezentowania ich w czynnościach prawnych. Pełną obsługę kandydata wyborców musi prowadzić komitet wyborczy powołany przez wyborców, który nie ma zasobów finansowych bądź posiada bardzo skromne. Oczekiwany jest w takiej sytuacji udział finansowy kandydata na posła. Każdy komitet wyborczy może zgłosić jedną okręgową listę wyborczą w każdym okręgu kandydatów na posłów i jedną ogólnopolską, składającą się z kandydatów na posłów w okręgach.

Witaj na moim serwisie! Nazywam się Adam Jaworski i z zawodu jestem wykładowcą. Postanowiłem, założyć tego bloga z pasji. Wiem jak ważna w dzisiejszych czasach jest wiedza i że każdy teraz poszukuje informacji w internecie. Jeśli moja strona przypadła Ci do gustu to zostań tutaj na dłużej!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)